Yazı yazmayı sevmiyorum … Copy/Paste Haberi

Tarih:

– Blogu yapsak olmazmı?

Olur… olur…!  Bazen Google ile Ana Haber bülteninde kaçırdığım Türkçe bir haberi arıyorum… Haydaaa!! Hemde ülkemizin ünlü büyük gazetelerinin 10 tanesinden 7-8 tanesinde Copy/Paste tekniği ile yapıştırılmış yazılar! Bazılarıda o konuyu özetleyerek tıpa tıp aynı cümleleri kullanarak, kısaltılmış versionunu yayınlamışlar. Hani! „Lütfen! Ne olur! Bana birkaç cümle daha verin“ diye… neredeyse oraya buraya saldırarak sörf etmeye tatmin olamadan devam ediyorum nafile.

Yok… yok… yok… Bu bana bir şekilde bazı gazetelerin, Ana sayfalarında her hangi bir haberin, bir kısmını yazarak… devamı sayfa x de diye yazmalarını anımsatıyor.

Siz tam o konuya konsantre olmuşken, acele bir şekilde, mümkün olduğunca başka bir yeri okumadan, sayfaları karıştırarak nihayet o haberin devamını buluyorsunuz. Ama oda ne? Az önce okuduğunuz o satırları tekrar okuyorsunuz. Belkide! Haberin devamını ararken, siz konuyu unutmuş olabilirsiniz diye, tekrar hatırlatılmak istenmiş? Olabilirmi acaba? Çoğunluklada 2-3 cümle sonrasıda haber zaten bitirilirdi, ne yazıkki yine tatmin olamazdım. Madem bu kadar kısa yazacaksın! Neden? Hepsini bir arada yazmıyorsunda İnsanları uğraştırıyorsunuz!

Bu durum beni geçmişte hep rahatsız etmiştir, geçmişte diye düşünüyordum çünkü çoktandır gazete okumuyordum, ve bu tarzın artık tarihe karıştığını zannediyordum, ama geçenlerde elime geçen bir gazeteyi karıştırırken, bu yöntemin ısrarla devam ettiğini gördüm. İlginç doğrusu! Bu zihniyet dahada devam ediyor. Herhalde! Bazı gazetelerin, internette tam online olmadan önce bunları denetleyen bir mekanizmaları yok halihazırda? Olsaydı! Mutlaka böyle olmazdı. Artık birçok şeye yeni nesilin el atması lazım, (bırakırlarsa) umut onlarda.

Bu durum ne yazıkki, bloglarda ve birçok web sayfalarındada pek farklı değil hep Copy/Paste—Copy/Paste… aralarında mutlaka kendi güzel yorumlarınıda yazanlar vardır, fakat onlara ulaşmak bu bilgi kirliliğinden ne yazıkki oldukça zor oluyor. Bu vahim durum ingilizce veya Almanca aradığımda neden ortaya çıkmıyor? Evet oradada var fakat tek tük

Belkide benim gibi rahatsız olan fazla İnsanda yok, kimbilir? … Adam sende…

Etiketler

Schreibe einen Kommentar