Bazı Müzisyenler, neden? İlk zamanlar Bilgisayara karşı çıktılar!

Tarih:

1980 li yillarin başında Atari ve Commodore 64 gibi Ev bilgisayarları piyasaya çiktığında kısa zaman içinde Atari ST müzik stüdyolarını feth etti, sonraları Amiga piyasaya çıktığında bile Atari uzun yıllar tahtını kaptırtmadı, buda onun Anaboardunda Midi giriş ve çıkışlarının olmasıydı kesinlikle.

PC lerin o dönem yalnızca ve yalnızca, 8 renk gösterme yeteneği vardı, hatta kendi aramızda zaman, zaman PC lerle dalgamızı geçer, Amigalar sayesinde bir şekilde PC (IBM) lerinde renge kavuştuğunu söylerdik.

Sanki pazar tamamlanmış gibiydi! Atari Müzik dünyasını, Amiga2000 ler Grafik ve animasyon dünyasını, PC lerde, iş hayatında bürolardaydılar. Macintoshcular zaten! Nadir olarak, burunları büyük bilgisayarcılar olarak bilinirlerdi.

O zamanlar Macintosch Cube un fiyatı 10 bin DM civarında idi. Amiga2000 bilgisayarıma yalnızca! Komik bir Megabayt RAM (Ana kart büyüklüğünde) takviye icin 980 DM ödediğim zamandı! Faturası ve kendisi dahada durur. (Belki müzelik değeri yükselir diye!)

Birçok müzisyen! Evlerinde C64 veya Amiga500 kullanarak, extradanda bir Midi interface alarak Müzik aletlerini bilgisayarlarına bağlayarak, birşeyler yapma cabasındaydıki! Bazıları yaptıkları parçalarla Hit listelerine girmeyi bile başarmışlardı. Bu aynı zamandada „Sampling“ döneminin yoğun olarak kullanılmasına neden oldu. Eline mikrofonu alan herkes orjınal bir sound arayışı içinde, kapı gıcırtılarından tutunda, bir sineği yakalayıp ters bir bardak içinde vızıltısını kayıt yapıpta, o kayıdı parçalarında kullanarak Hit yapanlara, birşekilde! Taşfırın müsizyenler kafa sallayarak bakakaldılar. Onlar için bunları bilgisayarlar yapıyor, ve bu bir Bilgisayar müziğiydi, bunu kesinlikle tartışmayada gerek yoktu! Nokta…

swf flash yok

Evet! Belkide haksızda sayılmazlardı, ama sonuçta arz ve talep meselesiydi. Birileri bu bilgisayar denilen şey ile kendilerini ifade ederek birşeyler ortaya çıkarmış iseler? Ve bu beğeni topluyorsa? Bunu bilgisayarlar yapıyorda diyemezsiniz. Paralel olarak! pikaplarla yapılan scratch (DiskJokey Akademisi) soundunun HipHop kökenli, doğuşuda bu zamana rastlıyor.

Birçok müzisyen arkadaşım! Bilgisayarların aslında, kendileri içinde önemli bir yardım aracı olabileceğini bir türlü görmek istemiyorlardı. Onlar dahada önyargıyla, o bilgisayarlarla yapılan, soundlarda takılıp kalmışlardı. Halbuki kendileri içinde birçok yeni imkanın doğabileceğinin, farkında bile değillerdi.

Bu durum senelerce sürüp gitti, öbür tarafta bu sampling olayı bir sürü problemide zamanla beraberinde getirdi. Herkes birbirinden çalmaya başladı, birçok plak şirketi mahkemelik oldu vs.vs.

Nihayet! Arkadaşlarım Bilgisayarlarda kendileri için gerekli yazılımları keşfettiklerinde! Kendilerine ne türlü kapıların açıldığının geçte olsa, farkına vardılar. Fakat bu sefer yok RAM dı yok BACKUP tı yok bilmemneydi gibi kavramlarla uğraş verdiler, ve veriyorlarda, sonuçta onlar Müzik yapmak istiyorlar. En iyisi kesinlikle Live olarak.

Güzel bir olay! Canlı Performans…

Ben, öyle ünlü grubu (Bronski Beat, Depeche Mode, Simple Minds) sahnede gördümki! Perde arkasındaki çeşitli sequenzerlerle stüdyoda, daha önce programlanmış parçaları çalındığında, gerçi yine sahnedeki aletler çalıyordu, fakat onlar çalar gibi parmaklarını oynatıyorlar, veyahut improvisasyon yapıyorlardı!

Neden olmasın?

Sonuçta o besteler zaten onlara ait. Toplulukların 20-30 günlük bir turneye çıktıklarını düşündüğümüzde! Hergün 4/4 lük bir performanz çıkarmaları zaten mümkün değil. Bilinen gerçeklerden biride! Bir çok iyi grubun! Ünlü olduktan sonra ister istemez, eski günlerindeki gibi bir performanz çıkaramadıkları. Unutamadığım konserlerden biri! The Cure grubunun daha tanınmamışken, Hamburg Markthalledeki gördüğüm konseriydi 800-1000 kişilik olan bu salonda verdikleri konserde, 5-6 kere tekrar tekrar sahneye gelip ayrılmak istemiyorlardı! 2nci kez seyrettiğimde, ilk Longplayleri daha yeni piyasaya çıkmıştı, o konserde muhteşemdi! Toplam 5 kez konserlerine gittim 4 ve 5 incisinde epeği ünlüydüler, ama sanki o grub gitmiş yerine başka bir grup gelmişti, zaten soundlarıda değişmişti! Yoksa! İşin içine Bilgisayarmı girmişti?

Schreibe einen Kommentar