GİTAR çalalım!

Tarih:
Konu: Müzik

Gitar çalmak güzel bir olaydır. Aslında sadece gitar çalmak değil, herhangi bir müzik aleti çalmak gerçekten harikadır. Zaman, zaman onu kılıfından çıkarıp tellerin arasında gezinip melodiler keşif ederek, stres atarım… Atardım demek daha doğru olur, bir kaç (5 – 8 ??) seneden beri ona vakit ayıramamıştım. Sennheiser im daha ağır basmıştı ) Son günlerde çalıştığım Müzik proğramlarında, resmen onun eksikliğini hissetmeye başladım. Parmaklarımı tekrar alıştırmak yaklaşık 1 haftamı aldı, iyicene körlenmiş. Bazı bilgileri tekrar tazelemek için İnternette araştırdığımda, Türk derslerinde ağırlıklı olarak „Mi La Re sol Si Mi“ notalarının kullanıldığını gördüm. Ben bu notaları „E A D G B e“ olarak öğrenmiştim, gerçi ikiside aynı, fakat benimki sanki daha kolay Mutlaka, ikisinide tanımak da fayda var.
İlk önce Hasan kardeşimin aşağıdaki Videoda söylediklerine bir kulak verin, gayet güzel anlatmış. Ben uzun yıller önce, Almanya’da hocadan bu tarz bir ders aldığımda 40 DMark ödediğimi çok iyi hatırlarım. Hem bunun tekrarıda.. tekrar nakitten geçiyordu 🙂 Bu günkü jenerasyon bu konuda ne kadar şanslı, burada bu yazımı hazırlarken bile, bir kaç günde ulaştığım bilgiyi bizler hayal bile edemezdik. Akorlara ulaşmak için neler yapmazdık ki!!

Gitar_tanitim

Avrupa’da gitar çalmaya başlayıp da „Deep Purple“ – smoke on the water denemeyen her halde yok gibi bir şeydir.  Bu bizim zamanımızda böyleydi, anlaşılan bu geleneği yeni nesil de ilerleyen teknoloji sayesinde daha verimli güzel bir şekilde, devam ettiriyor.

Juliana Vieira: Smoke on the water w/ SOLO (Cover)

 

Eğer gitar çalmayı kafanıza koyduysanız! Akorlara başlamadan ilk önce, kendinizi gereğinden fazlada kasmadan, sıkmadan parmaklarınızın gevşek, yani (Relax) serbest olmasını, ısınmasını sağlayın. Bu çok önemli!
Benim buradaki amacım! Hem yeni başlayan arkadaşlara bazı tavsiyelerde bulunmak, hemde benim gibi az çok çalmasını bilenlerle, her zaman lazım olabilecek yararlı Linkleri videoları vs. burada paylaşmak, nede olsa yalnız You Tube üzerinden yaklaşık 5,5 milyon kişi Gitar öğrenmek için caba gösteriyor. (ne kadar güzel)  Yani WWW de binlerce Video ve Web siteleri var, bunların arasından zaman zaman incileri keşfettikçe burada sizlerle paylaşacağım.

Gitaristler için parmak egzersizleri        ——        Finger exercises for guitarists

PARMAK  EGZERSİZLERİ

Beynimize yeni parmak koordinasyonlarını ve hızlı olmalarını öğretmek amaçlı, bazı  germe ve esneme egzersizler yaparak  kasların güçlendirilmesini sağlamamız lazım, bununda bir çok yöntemi var. Günlerce (yüzlerce video izleyerek) araştırma yaptığımda, bu konunun ne kadar önemli olduğunun yapılan yorumları okuduktan sonra bir kez daha farkına vardım, aralarında 5 seneden beri profesyonel olarak klasik (Bach) çalan bir gitarist, seviyesini ancak daha henüz yeni keşfettiği böyle bir sistem sayesinde ( High Level ) e yükseltebildiğini dile getirmiş!! Bana çok şaşırtıcı geldi, (5 sene sonra!!) ama doğrudur. Yeni başlayan arkadaşların ister istemez yaptıkları hataların, başında, hemen çalmak istenen parçaya odaklanmak, ve en iyisi hızlı bir şekilde çalabilmek isteği (hemen onu yutmak) parmakları esnetmeden, akorlar akorlar, fakat bu akorlar ne kadar iyi bir ses çıkarıyor, her telden ses çıkıyormu, arada boğulmalar varmı! Bunların farkında olmayarak, çaldıklarını zanneden insanlarda az değil. şöyle bir YouTube da bakarsanız.

Bu arada50 nin üzerinde (Klasik Gitar, Elektrik Gitar, ve Bas Gitar için parmak ısınma hareketleri) den oluşan Playlisti Yukarıdaki ekrandan arka arkaya izleyebilirsiniz veya Playlist LİNK üzerinden, beğendiklerinizi uygulamaya başlayabilirsiniz. (tam olarak akorlarla çalışmadan önce, her defasında yarım saat bir saat) Seçim sizin, belkide bir solo gitarist olarak yolunuza devam edersiniz.

Tuning a Guitar – Standard tuning for 6 string guitar

Yeni başlayan arkadaşlar için en iyisi kolay akorlarla , (E A D gibi)  alıştırma yapmalarıBuradaki sihirli kelime Akorların “Optimum” bir şekilde kulağımıza yansıması. Yani! Tüm egzersizler her zaman çok yavaş ve bilinçli olmazsa OLMAZ!

 gitar_parmaklari

Gitar Akorları
(Ekran üzerindeki harflerin Min + Maj kısmını tıklayarak atlama sağlayabilirsiniz)

Kolay İKİ PARMAK Akorları
Easy TWO FINGER Chords – Beginners Guitar Lesson

 

Happy – Pharrell Williams


Les 8 principaux accords à la guitare

Hotel California – Eagles

How to Play Fingerstyle Guitar

George Michael – Careless Whisper Fingerstyle

How to Play „Hotel California“ by The Eagles on guitar

Respect! EVA..
Ben her zaman bir PRINCE fanı olmuşumdur, ve 3 kez onun konserini izleme imkanım olmuştu, özellikle „Purple Rain“ beni her dinleyişimde alır götürür. Büyük bir müzik adamıdır kendisi, ve onun mutfağından Sheila E. gibi bir çok yetenekli güzel kadınların çıktığını biliyorum. bu Videoyu bir kaç kez dinledim. Bence sen onun Kızı olmalısın, Eva Vergilova! Yoksa böylesine hisli kolay kolay çalınamaz, Mutlaka Prince kendiside orada kameranın arkasında oturuyordu, sen çalarken! Babana benden selam söyle Eva! RESPECT….
Purple Rain (Prince and The Revolution) cover

Peki..!! 16 yaşındaki Kanadalı AYLA ya ..Ne demeli !!
COOL & RESPECT.
-Since I’ve Been Loving You- Guitar Cover by Ayla

See the world’s most expensive guitar

 
Somebody That I Used To Know – Mike Dawes – Live At Cedars Hall

 

Sophie Lloyd – Delusions

El toro flamenco- la malagueña

Marcin Patrzalek – Master Of Puppets (Metallica) – Solo Acoustic Guitar

😲 Muhteşem gitar çalıyor! Kim Jin-san’ın kendi bestelediği şarkı 〈Crow〉♬ Superband 2 Episode 2

9 Gedanken zu „GİTAR çalalım!“

  1. Faydalı bir yazı olmuş, içerik olarak bir çok noktaya değinilmiş, teşekkürler.

  2. Yeni başlayacak biri için çok iyi bir kaynak olmuş, içerik olarak da gayet zengin, sağolun.

  3. Harika görseller ve videolar barındıran bir paylaşım. Emeğinize sağlık, teşekkürler..

  4. Şimdi bu bilgileri gitar çalan arkadaşlarımla paylaşma imkanı buldum, tekrar çok teşekkür ederim.

  5. Oldukça yararlı ve net bilgilerden oluşan bir yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Teşekkürler.

  6. güzel bir yazı ama gitar çalalım diyince ben gerçekten gitar olduğunu zannetmiştim:(

  7. Yeni başlayanlar için güzel bir paylaşım. Yapanların eline sağlık.

  8. Paylaşım yararlı teşekkürler

Schreibe einen Kommentar