Hiç el değmeden çalınan Müzik aleti „Theremin“

Tarih:
Konu: Müzik

„Theremini“ ilk defa gördüğünüzde! Bu nasıl iştir? Hayaletmi çalıyor gibi ister, istemez bir düşünceye kapılıyorsunuz, Manyetik alana dayalı, iki antenin arasında bir elle notaları diğerinle ise ses ayarını, hiç el değmeden ayarlıyorsunuz. 1919 senesinde Rus Fizik Profösörü „Lev Sergejewitsch Termen“ (Leon Theremin -Лев Сергеевич Термен) tarafından keşfedilmiş. İlk elektronik müzik aleti olarakta kabul ediliyor. Yani bir anlamda „Synthesizerlerin“ Moog“ların babası! Sonunda bu Batı’nın buluşunu Amerika’da popüler hale getirmek  umuduyla, yıllardır çabalarının boşa harcamış ve yalnız birkaç müzisyen Theremine ilgi göstermiş. Rus profösörden sonra „Robert Moog“ bu aleti 1950 li yıllarda daha çok geliştirerek elektronik müziğin kurucusu olarak, tarihte yerini almış.

Bu aletin kullanıldığı en ünlü bestelerden biri kesinlikle „Beach Boys“ un „Good Vibrations“ parçasıdır, ünlü fransız müzisyen „Jean Michel Jarre“da gerek „Oxygene“ Albümünde gerek diğer parçalarında „Theremini“ çok güzel bir şekilde kullanmıştır.

Bu aralar „Theremin“ tekrardan keşfediliyor gibi, ona birçok TV programında rastlıyorum. „Carolina Eyck“ isimli aşağıdaki bu bayan Almanya’da ilk olarak „Theremin çalmanın sanatı“ (Dıe Kunst des Thereminspiels) isimli bir kitab piyasaya çıkardı ve onun tanıtımını yaptı.
Video: „Carolina Eyck“

Video: Carolina Eyck plays »Stigma integrum«

The Legend of Zelda Theme on theremin

„Theremin Lesson One “

Gnarls Barkley „Crazy Theremin Jam“

Video: „BARBARA BUCHHOLZ“
Barbara Buchholz Almanya’da yapılan „Super Talent“ yarışmasında Theremini ile yarı finale kadar gelerek bu aletin tanıtımında büyük bir katkısı olduğu bir gerçek, Barbara aynı zamanda Theremini Dünyada en iyi çalanlardan birisi olarak kabul ediliyor.TV Proğram yapımcısı ve aynı zamanda Jüri üyesi (eski Modern Talking) olan „Dieter Bohlen„in bu aleti hiç daha önce görmediğini, ve bilmediğini yayınlanan programda açıklaması eminim benim gibi birçok kişiyi şaşırttı!!

Heirs – Hunter

Jean Michel Jarre -Theremin – Monaco

Ennio Morricone – The Ecstasy of Gold – theremin & voice (Carolina Eyck)

KATICA ILLÉNYI – Once Upon a Time in the West – Theremin

Clara Rockmore – „The Swan“ (Saint-Saëns)
Bir virtüöz ve aynı zamanda multi instrumentalist, olan ‚Clara Rockmore‘ (1911 – 1998) Theremini en uygun oynama tekniği ile, teknik geliştirilmesinde önemli bir rol oynamış ve bugüne kadar  Theremin tarihinin en önemli müzisyenlerden biri olarak kabul ediliyor.

2 Gedanken zu „Hiç el değmeden çalınan Müzik aleti „Theremin““

  1. Dünyanın ilk elektronik enstrümanı olmasına rağmen icrasının zorluğu sebebiyle pek az bilinen bu aletin Türkiye’deki temsilicilerinden Meczûp’un sadece theremin kullanarak yaptığı albümü;

  2. Eşsiz virtüöz – theremin oyuncu Barbara Buchholz, amansız kanser hastalığına yenik düşerek vefat etti. (10.04.2012)… Allah Rahmet eylesin.
    Geride biraktığı eserleri her zaman keyifle dinlemeye devam edeceğiz.

Schreibe einen Kommentar