10 yıl YouTube

Tarih:
Konu: Şu Bu O
  • On yıl Youtube!  Hayvanat Bahçesinden Web Devrimi.

Bazen devrimler oldukça sıradan kelimelerle başlar:“Herşey tamam biz Fillerin yanındayız“ gibi, bunuda söyleyen Jawed Karim 10 sene önce San Diego hayvanat bahçesinde çektiği bu video YouTube a yüklenen ilk video olarak tarihe geçmiş durumda.
The first video on YouTube.

O tarihte 26 yaşında Almanya doğumlu olan „Karim“ video platformu YouTube un üç kurucusundan biri.

Bu 3 arkadaş paypal online ödeme hizmetinde, çalıştıkları dönemde tanışırlar ve Çocuklar bir partide çektikleri videoları paylaşmak için bir uygun platform bulamadıkları için kendileri böyle bir girişimde bulunurlar.(Şubat 2005.de) Kısa bir süre sonrada Karim’in Hayvanat Bahçesi videosunu yayınlarlar.

19 ay sonra, dünyanın en çok ziyaret edilen web sitelerinden biri haline geldiğinde, çoğunlukta titrek video kayıtları kötü ses kayıtları olduğuna rağmen, yaklaşık her gün 70 milyon kişi videolara bakmak için siteye uğrar. YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınır, (bazı uzmanlar buna kelepir diyorlar) Bugün google un en aşağı 3 ile 5 milyar dolar ödemesi gerektiğini söylüyorlar!! Yani…tabiiki …artık videolar daha kaliteli, bir çok kişide daha hızlı internet vs.vs.

Hiçbir şirket Web 2.0 terimini Youtube kadar güçlü etkilemedi, bu kesin!

Sayılar Youtube tahmin

  • Kullanıcılar       –     Ayda bir milyardan fazla
  • Reklam geliri    –    1000 tıklama başına yaklaşık 2 €
  • Ciro                 –    3 ve 7 milyar Euro arasında (sene)
  • İzleme             –    Her ay 6 milyar saat
  • Upload            –    Dakikada 300 saat yükleme

youtube-analiz

Birkaç müzik videoları ile bir web sitesinden küresel bir fenomen olacağını, MTV gibi bir devi sollayabileceğini kim hayal edebiliyorduki! İlk başlarda, tatlı kedi videoları ve burunlarının üstüne düşen insanlarla olan görüntüleri iş kazalarını kaç kişi seyrederki diye bir çok insan düşünmüşdü! Ama artık 10 yıl sonra hepimiz biliyoruzki insanlar bunlara bayılıyorlar ve bu günkü gelinen nokta oldukca farklı, bir çok TV kanalı YouTube dan sizin, bizim seneler önce belki defalarca seyrettiğiniz klipleri daha simdi keşfediyorlar ve yayınlayarak bu platformdan onlarda beslenmeye çalışıyorlar, olsun varsın hiç olmassa interneti olmayanlar görsünler. Televizyon kanallarının bu günkü halleri ile gelecekleri pek parlak gözükmüyor….. gibi!!
YouTube güçlü – Herkese bir Sahne

Güçlü!! Çünkü YouTube ifade özgürlüğünü sağladığı içindirki, bu gücünü oradan alıyor. Bazılarına bu güç fazla gelebiliyor (YouTube Blocke eden ülkeler)

YouTube yükselişi ile, yeni bir gençlik kültürü ve hatta branş dalları ortaya çıktı. Makyaj ipuçları ve Video oyunlarının tanıtımından, yeni piyasaya çıkan (Software Hardware) anlatanlardan, bir çok konuda ders verenler, yemek tarifleri paylaşanlar bir YouTube yıldızı olmak için geliştirdikleri kanallarla tam bir rekabet içindeler, Aslında tam zamanlı (fulltime) emek isteyen bir iş olduğu gerçek.

1 Numara =  Gizemli Brezilya’lı  Melissa Lima (21), kanalı ile oyuncak tanıtımı yaparak, milyonlar kazanıyor. Tabii herkes geçen yıl oyuncakları açarak 4.200.000 € kim kazandı bilmek istiyor. PR uzmanları ise aylardan beri bu pazarlama stratejisini çözemedikleri için kafayı yiyorlar. İster istemez, anlamaları gerekir! Zaman başka zaman.

Şöhret peşinde olanlarda oldukça fazla sayılır. Aylarca uğraşarak yaptığınız videoyu 100 bin tıklama almış diyerek sevindiğinizde, başka bir kanalda aynı tarihte yüklenen bir Kedinin sahibi tarafından büyük abdestini yaparken çekilen Video tam 2,5 milyon kişi tarafından izlenmiş olarak gördüğünüzde insan (Allah akıl fikir versin) şaşırmadanda edemiyor.  Onun için burada bir formül yok, fakat ortada bir gerçek var! Senelerden beri daha çok Bayanlara ait olan ve, son zamanlarda kamera karşısında kedilerle poz veren Erkeklerde çoğalmaya başladı, anlaşılan öyle artık sexy kızlarla, ve spor arabalarla Pozlar vermek ‚OUT‘  Kediler resmen İnterneti ellerine geçiriyorlar. 🙂

 

Charlie bit my finger
İngiliz kardeşlerden Harry 2007 senesinde (3) Charlie’nin (1) parmağını ısırıyor ve 810 milyon kişi izliyor. Reklam gelirlerinden babaları bir Ev Sahibi oluyor.

Baby Panda (216 milyon izleme)

Şartları yavaş yavaş netleşerek belli olacak, bir teknolojik devrimin ortasındayız!

Yaptığımız, söylediğimiz her şey her an, YouTube,a yüklenebilir buda insanların  daha tedbirli daha dikkatli olmasına yol açtı gibi görülebilir. Hele birde Kamuoyuna mal olmuş bir sanatçıysa, hayli hayli! Ama gelin görünki hiçde öyle görülmüyor, 5 gün önce YouTube a yüklenen bu Afroman’in Konseri sırasında yaptığı hareket herkesi Şoke etti. Bu görüntüleri izledikten sonra, ilk işim Benim Radyodaki bütün playlistlerden onun ismini silmem oldu. Bundan sonrada bu adamı ne dinlerim nede izlerim.

Bundan 6 ay önce  Justin Bieber’de bundan nasibini almışdı. (The Sun gazetesinin yayınladığı) 16 yaşındayken  çekilen siyahlara karşı 2 Irkçı Videosu meydana çıktı, ve kısa zaman içinde Amerika’da en çok nefret edilen adamlar sıralamasında 5 nci oldu (bir çok ağır suçlunun önünde) Bu Medyanın oyunu yeni sayılmaz, YouTube ile bu eski oyunun arıtılmış şekli devam ediyor.

Hele! 24 saat boyunca, gözetim altında bulunan Politikacıların işleri dahada zor. Geçmişte ne demişler, bu gün neler anlatıyorlar! Hepsi kayıt altında.
Siz olsanız 24 saat gözlem altında olmak istermiydiniz? Ben kesinlikle hayır.
YouTube olmadan, Arap Baharı ne kadar etkili olurdu? Facebook ve Twitter nereye kadar!
Zaman zaman bu platforma Mobbing ve zorbalık görüntülerinin yanısıra Hayvanlara uygulanan zulmün videoları. Ayrıca nefret ve terör elçilikleri vaazlar, burada azda olsa kontrolsüz bir alan bulabiliyorlar. Bunlarla baş etmenin en iyi yolu, „daha fazla“ seçeneğinden bayraklı olan „bildir“ i tıklayıp da soruları cevaplarsanız  YouTube o videoyu sakıncalı buluyorsa zaten yayından kaldıracaktır. Artı bir kaç şikayetten sonra o kanalıda kapatacaktır.
YouTube öyle dünyanın pekte güvenli bir yeri sayılmaz, fakat yinede milyarlar seyrediyor..

Neden? Çünkü, elinizin altında müthiş yararlı bir arşiv var. Yeterki siz aramasını bilin. (en aşağıdaki güvenli modunu seçtikten sonra kayıt ederekte sakıncalı videoları filtreleyebilirsiniz. Çocuklarınız içinde yararlı olacaktır.)

En Çok izlenen Müzik Videoları=

Shakira – Waka Waka (810 milyon)

Jennifer Lopez – On The Floor (810 milyon)

Katy Perry – Roar (814 milyon)

Eminem – Love The Way You Lie ft. Rihanna (816 milyon)

LMFAO – Party Rock Anthem ft. Lauren Bennett, GoonRock (824 milyon)

Justin Bieber – Baby ft. Ludacris (1 milyar 140 milyon)
Justin Bieber gerçek ününü Youtube a borçlu olduğu bilinen Starlardan birisi. Şubat 2010 yılında yayınlanan „Baby“ için yaptığı müzik videosu, hala onun en büyük hitlerinden biri.

Gangnam Style – Psy (2 milyar 253 milyon)
Koreli şarkıcı PSY Temmuz 2012 yılında yayınlanmasından bu yana, 2,2 milyar kez tıklanarak hâlihazırda rekorunu koruyor. YouTube ekstradan Video sayaçlarını yeniden ayarlamak zorunda kalmıştı.

GoPro ve Pinkbike ın düzenlediği 20 bin dolarlık benzeri olmayan POV video yarışmasında Primoz Ravnik Bisikleti ile 60 metre yüksekliğindeki Barajdan aşağıdaki görüntüleri çekerek hem ödülün sahibi oldu, hemde 1 hafta içinde Videoyu 4 milyon kişi izledi..

Happy 10th Birthday YouTube! 2025 Yılında görüşmek üzere…….

Etiketler

1 Gedanke zu „10 yıl YouTube“

  1. Çok farklı bi tarzınız var. Arama sonucu buldum sizi. Keşke daha sık yazsanız. Selamlar.

Schreibe einen Kommentar