WOK – Yarış Kızağı 10 yaşında!

Tarih:
Konu: Şu Bu O

Dün Akşam! 10 sene geride kaldı, onun için artık zamanı geldi ve bu spor ile ilgili bir kaç satır yazmam lazım. ( Stefan! Herzlichen Glückwunsch zur Wok Weltmeisterschaft) Bu sporun kurucusu olarak kabul edilen ‚Stefan Raab‘ 10 sene önce misafir olarak katıldığı ‚iddaaya varmısın! programında söyle bir açıklamada bulunmuştu. ‚Eğer ben bu iddaayı kaybedersem, o zaman bir çinli Wokunda (Bobbahn Winterberg) Bob Kızak Sporcuların pistinden aşağı kayacağım…

Özet Olarak=1966 doğumlu ‚Stefan Raab‘ Radyo ile başlayan kariyerine daha sonraları televizyon sunucusu, televizyon yapımcısı, şarkıcı, söz yazarı, besteci ve müzik yapımcısı. Kendisı 2000 yılında Eurovisiona Almanya’yı temsil ederek 5 nci olmuş, daha sonraki seneler düzenlediği Casting showlarda ‚Max Mutzke‘ ‚Stefanie Heinzmann‘ ve en son 2 sene öncede Eurovisionda 1nci olan ‚Lena Meyer‘ gibi yetenekleride o keşfetmişti. Stefanı Almanya’da herkes icad ettiği binbir muzipliklerde tanır.

O Geceki yaptığı bu açıklamadan sonra, iddaayı kazanmasına rağmen Stefan bir Woka oturarak o pisten aşağı kaydı, ve 6 ay sonra organize ettiği ‚Wok Dünya Kupası‘ yarışları ile yeni bir Spor dalı daha keşfetilmiş oldu. Stefan! Elindeki imkanları da çok iyi kullanan birisi, Medyatik kişiler ile düzenlenen ve  3-4 saat arası süren bu yarışlar 2 kategoride oluyor Tek kişilik ve Dört kişilik olarak. 130 km hızla o Pistten aşağı kaymak mutlaka heyecan verici olmalı ki çoğu Medyatikler, bir daha katılmadı 🙂 İlk başlarda belirli bir kaide olmadığı için, yarışmacıların çoğu ilginç yöntemler deniyorlardı, Woka cila çekmek, kurşun koymak gibi, 4 seneden beri bunlara son verildi ve kurallar getirildi. Woklar geliştirildi. (çap 66 santim inceliği 2 milimetre) Pistde daha iyi kaymaları için altları, Poliüretan ile kaplandı. Maksimum ağırlık olarakda tek kişilik kategoride, Wok ile beraber 138 kilo, 4 kişiliklerde 490 kilo olarak belirlendi. Gelecekte belki bu spor dalı Olimpiyatlarada alınacak! En azından Stefan gibi bir çok Alman’ında ümidi o. Bob Sporunu zaman zaman seyrederdim fakat öyle fazlada takılmazdım, gerçekten bu Wok yarışları daha farklı ve heyecanlı, izlemek keyif verici. Bir kaç sene önce „Jamaika BOB“ Jamaika’nın milli Bob takımı bu yarışmaya katıldığında, herkes.. Jamaika!! Ne Alaka!! demişti. Adamlar geldiler ve 4ncü oldular. Bu ülkenin bile bir Bob milli takımı var. Bizimde bir Milli Takımımız olana kadar, şimdilik Almanya’daki bizi temsil eden vatandaşlarımızla yetineceğiz, hiç katılmamaktan daha iyidir.

İlk Start Türk Takımı ile başladı, arkasından gelen Doğu Alman Takımı videodada görüldüğü gibi pistin yarısında devrildi.

WOK WEB SİTESİ

Dün Akşamki, (2 Mart 2013) yarışda bu seferki ekibimiz herkesi şaşırtarak büyük bir atak yaptı ve 4 ncü oldu.Tebrikler!!

Etiketler

Schreibe einen Kommentar