Sistem kurtarma ve yedekleme

Tarih:
Konu: Şu Bu O

Bilgisayarınız saat gibi çalışıyor, kendini hergün yenileyen bir Virus ve Firewall programını kurmuşsunuz arada sırada ‚CCleaner‘ programınıda çalıştırarak  PC nizde oluşan atıklardan  kurtuluyorsunuz, yine belirli aralıklarla ‚spybot search & destroy ‚ ile PC nizi tarattırıp casus yazılımları temizliyorsunuz, bu arada sisteminizin sağlıklı çalışması için Harddisklerinizi sıkıştırmayı ihmal etmemek gerekir, ben şahsen ‚tuneup utilities 2011‚ programı ile otomatik olarak bu sorunuma bir çare buldum herkese önerebilirim.
Böylesine önlemler almış iken, hani derler ya! Herşeyin bir ilki vardır..bir gün Bilgisayarınızı her zamanki gibi açıyorsunuz, oda ne ?? Sistem kilitlenmiş, ne orjinal Windows DVD si tekrar sisteminizi onarabiliyor, ne güvenli moda girebiliyorsunuz nede dos üzerinden herhangi bir müdahale etmeniz mümkün. Aynen bu olay 2 sene önce benim başıma geldiği için bunları burada paylaşıyorum.Taa ki windows 95 zamanından beri bir kaç kere sistemi kurtardım, fakat bu olay farklı bir olaydı 2nci bilgisayarımla günlerce intenette aradığım çözümü bulamadın, bu işlerle haşır neşir olan bilgisayarcıların bile bilgilerinin benden fazla olmadığını anladım, nitekim o an gelmişti Format atmak!! Hiç ama hiç sevmediğim bir çözüm yolu, daha doğrusu bir çözümde sayılmaz, düşünsenize! Bir Ofisiniz var, bilgisayarınıza günlerce, haftalarca kurduğunuz proğramlar ve bunların Pluginnleri format attığınızda gitti..bunları tekrardan eski haline getirmek çok zahmetli bir iş.
Formatlamak herzaman en son çare olmalı herşeyi sil baştan tamamda..bu bir çözüm değilki! Her nedense! Türkiyede kimi tanıyorsam mutlaka bilgisayarına bir format attırmıştır, bu ne kadar sağlıklı tartışılır.
Bilgisayarın Harddiskini format atmadan önce çıkararak. diğer bilgisayara bağlayarak da bana lazım olabilecek dosyaları kopyaladım (ne olur ne olmaz)
Tekrar geri takarak ister istemez Formatladım, işletim sistemini kurdum arkasından günlerce süren programlar ve Pluginnler ve ince sibob ayarlarını ayarlamak beni bezdirdi, bu bir daha olmamalıydı. Aslında sistemin bir kopyasını yapmak çoğu zaman düşünmüştüm hep ihmal..bir türlü fırsat bulamamıştım. Bu sefer kesin kararımı vermiştim..sistemimi bir Image Disk yapmam lazımdı, yani birebir kopyası, bunun içinde 2 ufak freeware program gerekliydi.
İlk önce buradan ‚BartPE‘ ve bu programa pluginn olarak lazım olan ‚DriveImage XML V2.22 plugin‘ indirin, ve orjinal Windows DVD sinin yardımı ile bir boş DVD ye ISO olarak windowsunuzu kayıt yapın, bu DVD ile herhangi bir durumda windowsa girmek mümkün olacaktır yaptığınız image diske ulaşabilmeniz için gerekli, asıl programlarınızı ve sisteminizi birebir kopyalamak ise  DriveImage XML mümkün.
Sisteminiz bir şekilde çöktüğünde BartPE ile oluşturduğunuz DVD ile bilgisayarınızı çalıştırın (Bios ayarlarını unutmayın) ve burada kullanımı kolay DriveImage XML ile  daha önce kopyaladığınız ( en iyisi harici bir Harddisk ) sistemi 15-30 dakika içinde geri yükleyin.
Yeni aldığım PC de dualboot olarak kurdum XP professional ve Vista Ultimate64 işletim sistemlerini bir arada kullanıyorum DriveImage XML programını buradada test ettim gayet güzel herkese tavsiye edebilirim. Evet! Normalinde Windowsunda kendi Backup programında sisteminizi kopyalayabilirsiniz fakat, Windows çalışırken kendi kendini kopyalayamadığı için, bu yöntemle daha çabuk sonuça varmak mümkün. Yoksa Windows altında aldığınız Backupı, sisteminiz çöktüğünde ancak tekrar windowsunuzu kurduktan sonra geri getirebilirsiniz.
Fakat en önemlisi! Sağlıklı çalışabilmeniz için, çalıştığınız PC ile mümkün olduğu kadar internete girmeyin. 🙂

1 Gedanke zu „Sistem kurtarma ve yedekleme“

  1. Paylaşım için çok teşekkürler. Çok makbule geçti.

Schreibe einen Kommentar