„Citroën 2CV“ Bu arabaları hiç Türkiye’de gören oldumu?

Tarih:
Konu: Şu Bu O

Ben görmedim! Belkide vardır. „Citroën 2CV“ marka bu arabalar lakabı Almanya’da „Ente“ yani „Ördek“ olarakda bilinirler tanımayan yoktur. Tam bir kültdür, özellikle 70li yıllarda büyük bir kesim tarafından tercih edilen bu araçlar bu sene 60 yaşına bastı. Oldukça ekonomik araçlardır 100 kilometrede yalnızca 4 litre yakarlar, yakın bir okul arkadaşımın bu arabalardan birine sahip olduğundan yakından tanırım „2CV“ yu. Arkadaşımın arabasının ön cephesi ve üstü İngiliz Bayrağı şeklinde boyanmıştı o zamanlar (FlowerPower) bu tarz „İN“ ve Cool’du. Fabrikanın yaptığı reklamlarda, bu arabayı yolda giderken keskin virajda falan devirene, yenisi verileceği söylenirdi. Bir çok kez denemişliğimiz olmuştur, fakat öyle hız yapabilecek kapasiteleri olmadığından devirmekte bir türlü mümkün olamazdı. Kısa yolculuklar için rahat arabalardır, çokta ilginç vites kolu vardır.. (sobadan kül çıkarıyormuşsunuz gibi bir hareket ister) Komiktir.

Fransa’nında bir simgesi haline gelen bu Kült arabaları ülkemizde VosVos gibi neden tutulmadı acaba? Bilen veya kullanan varmı?

Citroen 2CV - Ente - Ördek

Video:


ÖRDEK – ENTE Citroen 2cv ile VirtuellTurk

Video:

Video:

Bir ‚Citroën‘ hayranı olan Bay Peters kendi garajında 35 tane klasik Citroën 2CV arabaları biriktirmiş, 50 li 60 lı yıllardan itibaren, hatta araba plakalarının elle yazıldığı döneme ait olan bir 2CV ninde sahibi.

Video:

Her yılın sonbaharında 24 saatlik bir yarışda „Spa Francorchamps Open Pitlane“ de Bu çok özel ördekler, bir BMW motosiklet motoru ile tahrik edilerek 180-190km / h 500kg ulaşılması en üst hızlara ulaşıyorlar.

Etiketler

3 Gedanken zu „„Citroën 2CV“ Bu arabaları hiç Türkiye’de gören oldumu?“

Schreibe einen Kommentar