Her gördüğünüz görüntüye inanmayın! „Fake“ olabilir.

Tarih:

Seneler önce (1968) Andy Warhol ne demişti! „Gelecekte! Her insan, bir defada olsa  hayatında 15 dakikalığına ünlü olacak“ Sanki günümüzde bu 15 dakikaya az kaldı. Gezegenimizde birçok insan teknolojinin nimetlerinden faydalanarak ünlü olmak için caba harcıyor. Bunların en başında tabiiki Video görüntüleri geliyor. Basit bir kamera karşısına geçerek hünerlerini sergileyen insanlar o kadar çoğaldıki, bunların arasından gerçekten yetenekli olanları seçmek oldukça zor olmaya başladı. İş çığrından çıktı gibi bir şey. Durumda böyle olunca, bazıları daha çabuk keşfedilmek için, bu sefer Video proğramları ile yaptıkları effektleride dahil ederek bir nevi başarılı sanat eserleri meydana çıkarıyorlar, yine buradada bir patlama var gibi,  izlemişsinizdir! Ekran karşısında kolunu sıvazlayarak derisinin altından jilet ile kesip parayı çıkarandan tutunda, uzak mesafelerden top ile basket atıp veyahut şut atarak çöp tenekelerine, yanyana kovalara sokanlar, ekran karşısında ikiye bölünenler, gövde bir tarafa bacaklar bir tarafa vs.vs. Banada bu türlü video mail atan dostlarımdan biliyorum, aralarında bunlara ciddi ciddi inanan olanlar var. Bu görüntülerin nasıl yapıldığını çok iyi bildiğim için, zaten bu konuyu açtım. Bilmeseydim belkide bende bu tür videoların bir kısmına bir yere kadar inanabilirdim. Kim bilir?

Ortada bir gerçek var! Avrupada Bir çok TV kanalı bile bu tür görüntüleri kanallarında gerçekmiş gibi yayınladıktan sonra, seyircilerin dalga geçmesi ile hatalarının farkına vardıktan sonra, işte tam bu noktada kendi „Fake Check“ ekiplerini kuraraktan İnternette seyircilerinde ilginç buldukları  videoları büyüteç altına almaya başladılar, hemde o biçim, hatta bazı kanallar kendilerini dahada geliştirerek geçmişe dönük eski filimlerdeki (James Bond gibi) sahneleri tekrar stuntmanlar ile sahneye koyup bu sahnelerin ne kadar „Fake“ hileli olup olmadığını zaman zaman gösteriyorlar, tabii bunların birde maliyeti var, olsun hep İnternetten beslenecek değiller ya!

Ben bu bölümde bazı Tv kanallarının „Fake Check“ ten geçip, yani Sahte denetlemesine tabii tutulan ve gerçek olan ve olmayan Videoları ayırarak zaman zaman toplamak istiyorum.

Video:


Su ile kayarak 40 metre uçmak
Aşağıdaki Videoyu birçok kişi izlemiştir, hani şu suda kayarak uçupta 40 metre ilerideki küçük bir havuza düşmek, bazı vatandaşlarımız bunun karadenizde yapıldığını bile ciddi olarak internette iddaa ediyorlar. Gerçek ise bu videonun bir yazılım şirketine reklam amaçlı yapılmış olması. Görüntüler tam gerçek değil, bilgisayarlar yardımı ile yapılmış güzel bir FAKE yani

funvideosaustria

Video:


Tazyikli Su ile havalanan Araba
Aşağıdaki Videodaki ilk görüntüler birileri tarafından internete koyulmuş. Seyirciler bunun „Fake“ olup olmadığı araştırılması için Tv kanalına bildirmişler, onlarda denemeye başladılar, her ne kadar araba havalanıyor gözüksede, bunu ancak arabanın içini biraz (Motor sökerek) hafifleterek ekip bunu başarabildi. Yani bu videoda bir Fake (Sahte) çıktı. Bu deneyler anlaşılan itfaiyeninde çok hoşuna gidiyor.

Video:


ICEMAN – Buz Adam
Hollandalı „Wim Hof“ kendisinin İnternete koyduğu, buzun içindeki görüntüler ile merakları üzerinde topladı. „Fake“mi değilmi sorusu üzerine bunu yapabilecek Buzda iyi yüzebilen bir Alman yüzücü arandı ve bulundu, ancak o yüzücü 5 dakikadan daha fazla dayanamadı, bende iyi bir Sauna tutkunu olarak şunu ilave edeyim: Saunadan 10 – 15 dakikalık 90°-100° çıktıktan sonra, buz tutan göle ve ekstradan delinen bir bölgeye, balıklama atlamak benim için büyük bir zevktir ancak 30-60 saniyeden fazla kalamam, daha doğrusu denemedim.

Videodaki Hollandalı bulundu ve bu görüntüleri TV ekranlarındada tekrardan acaba yapıp yapamayacağı soruldu! Bırakın „Fake“i, Hollandalının üzerine tam 600 kilo buz döküldü, bu sürede 10 dakika kadar sürdü, ve DAHA ondan sonra saat tutuldu, ve tamı tamına 1 saat buzun içinde kalarak milleti kendine haklı olarak hayran bıraktı. (kendi rekoru 75 dakika) Adam 20 seneden beri antreman yapıyormuş. Bu arada Bilim adamlarınında ilgisini çekmiş durumda, onlarda bu duruma hiç bir açıklama getiremiyorlar, sıfırın altında 37°de kalp atışlarını şu anda inceliyorlar.


Eisman – Wim Hof VirtuellTurk

Video:


Waterman – Sucu
Yok daha neler! Diye düşünmüştüm ilk görüntüleri gördüğümde, bu Afrikalı 26 saniyede 3 litre suyu içtikten sonra, 1 metre mesafeden ağzından fiskiye gibi çıkardığı su ile, şişeyi dolduruyor. Ama! Sırrınıda açıkladı…4 sene boyunca çalışmak garekiyormuş, ve suyu mutlaka Aç karnına içerek (3-4 Litre) yapmak lazımmış. (denemek lazım)


Waterman – Sucu VirtuellTurk

Video:


Mr. Bean-Tank sahnesi
Ünlü Komedyen Mr.Bean in bir filimineki sahnede, oradan geçen bir Tank arabayı 50 santim kadar inceltiyordu. Olabilirmi? 34 ton ağırlığındaki bir Tank bir arabanın üzerinden geçerse, o Araba o filimdeki gibi incelirmi? Acaba!
Evet..buda bir Fake değilmiş, meğersem araba o kadar incelebiliyormuş.


Mr. Bean-Tank sahnesi VirtuellTurk

Taşları üst üste dizen Adam
Üst üste duran Taşlar Bu fotoğrafları bende ilk gördüğümde, ya fotomontajdır yada taşların altında bır mıknatıs yerleştirilmiş olabileceğini düşünmüştüm. Volker Paul isimli bu Alman, bir gün çocuğu ile kumsalda oynarken, böyle bir yeteneğinin olduğunu kendi kendine keşfetmiş ve bunu geliştirmiş ve böylelikle bir trend yarattı denilebilir, bir  çok kişi şimdi onu kopyalamaya uğraşıyor.


Bakın Volker Paul bunun bir Fake olmadığını aşağıdaki Videoda nasıl ispatlıyor. Aslında video çok uzundu ben kestim, araya bir fizikcide katılıyor, elindeki kalem ve kağıtlarla hesaplayarakta  cisimlerin merkez noktalarını bulup bunu onunda yapabileceğini söylemişti, fakat nitekim,Volker Paul gibi başarılı olamadı. Çok eğlenceli bir Fake Checkti.

Video:


Taşları üst üste dizen Adam – Volker Paul VirtuellTurk

Video üzerinde ‚Fake‘ yapmak beceri ve emek isteyen bir iş, bu öyle Photoshopta yapılan resim üzerinde oynamalara pek benzemiyor. Photoshop ile yapılmış bir resimde hemen insanlar. ‚Tamam bu işin içinde Photoshop‘ var derken. bunu Video görüntülerinde söyleyemiyor, geçenlerde bir siteye rastladım ne yalan söyleyeyim, biraz tedirgin oldum! Sanki balıkların bazıları, biraz photoshop ile şişirilmiş gibi geldi bana…bilmiyorum 🙂
Ama Fake yaparkende mutlakada Effekt kullanmak gerekmez, yalnız iyi Cut yaparakta insanları şaşırtabilirsiniz, benim 2 sene önce bu tarzda yaptığım bir Videoda YouTube da, zamanı geldiğinde burada olayın nasıl geliştiğini ve aslını YouTube da koyup açıklayacağım, Gerçekten çok komik bir durumdu. Fakat şu anda insanlar gerçekmiş gibi izliyorlar, bakalım aralarından birisi çıkıpta durumu çakması lazım diye biraz daha bekleyelim.

Video:


Fladenbrot werfen – Frisbee gibi Hamur atma
Bu aralar çok izlenenler arasında, ilk görünüşte Fake gibi görünüyor, Fakat gerçek!!

Video:


Rainbow Cocktails – Gökkuşağı Kokteyller
Bir Shakerden nasıl oluyorda rengarenk kokteyller çıkabiliyor! İnternette araştırma yapabilirsiniz, bu gerçek görüntülerin nasıl yapıldığını bulamazsanız! Bana öğrenmek için mail atabilirsiniz.


Gökkuşağı Kokteyller ile VirtuellTurk

Video:


Best of A Normal Day
Thomas Becker ve Sebastian Stahlhofen‘ ın büyük bir hayran kitlesi var. Aşağıdaki görüntülerin hepsi gerçek, bu görüntüleri günlerce süren deneyler sonrası elde ettiklerinide açıkca söylüyorlar zaten

Schreibe einen Kommentar