STEREO denilen bir şey! Ve Türk TV kanalları

Tarih:

Çift kulak ile işitebilen, her insan Stereo duyabiliyor demektir, yani sesin hangi yönden geldiğini alğılıyabiliyor denilebilir. Şöyle ilginç bir deney yapabilirsiniz! Bir odada gözlerinizi kapatarak arkanızda veya önünüzde bulunan bir insanın, sizin sağınızdamı? Yoksa solunuzdamı olduğunu sesinden anlarsınız. Şimdi aynı şekilde gözleriniz  kapalı olarak bir kulağınızı tıkadığınızda, sesin hangi yönden geldiğini algılayamazsınız.

Bildim bileli Türk TV kanallarının ses kalitesi hep sinirlerimi bozmuştur, inanılacak gibi değil, Ses yarışma programları yapılıyor, fakat en önemli nokta olan akustik sound denilen bir şey yok ortada, teneke gibi volumu yüksek ayarlanmış mono yani tek kanal bir ses, hele bazı müzik kanalları, sesi ne kadar çok açarsak o kadar iyi olur gibi bir düşünceyede sahip.

Hepimiz mutlaka görmüşüzdür! Zaman, zaman ekranda bir görüntü var, birşeyler anlatılıyor, fakat ses okadar kötüki, aşağıdan altyazı geçiyor, bugünkü teknolojide o kötü sesi bile, çeşitli filitrelerden geçirerek yinede birşekilde anlaşılabilecek duruma getirebilirsiniz, Okan Bayülgen’nin son yaptığı programda hatırlayacaksınız, devamlı, bir mikrofon sorunu vardı, hem öyle az buzda değil, hatta devam etse idi biraralar kendisine Tonmaster olarak başvuracaktım neredeyse.

Bugün birçok kişinin televizyonunda zaten çift hopörlör mevcut. Eğerki programlar 4/4 lük stereo olarak yayınlansa! Tek hopörlörü olan televizyonlarında ses kalitesi cok artacaktır! Bilmiyorum!! Zannedersem, bu bizim vatandaşlarımızda şimdiye kadar eksik olan bir Stereo Müzik dinleme arzusunun oluşmaması herhalde, Yine Avrupa insanı ile kıyaslarsak, oradakiler 30, 40 seneden beri „Stereo“ ve „Hifi“, „Dolby“ kavramını ve önemini çok ama çok iyi biliyorlar.

Birçok arkadaşımın, 70 li yıllarda evlerinde, yer yatağında yatmak bahasına, en son müzik sistemine sahip olmak için caba gösterdikleri bir gerçekti. Hep herşeyin en iyisi, kolonların en iyisi Anfinin en iyisi Pikapların en iyisı kesinlikle üstüste olan Rack müzik setlerinin bu işlerden anlamayanların sahip olduğu bir dönem, kaldıki herhangi bir sanatcının yeni LP si albümü çıktığında, en iyi sisteme sahip olan arkadaşta 10, 15 kişi toplanılır, büyük bir konzentrasyon ile çıt çıkmadan o albüm tekrar tekrar dinlenir. Böyle bir dinleme kültürü ile yoğrulmus hassas kulaklara sahip insanların yaptıkları TV kanallarındaki ses düzeni tabiki, neyazıkki bizimkilere nazaran çok daha farklı olacaktır.

Ne demek istediğimi daha iyi anlamak için en iyisi! Bir uydu alıcınız var ise! Receiverinizin ses çıkışlarını bilgisayarınıza veyahut Müzik setinıze bağlayıpda Digitürk olsun Türksat olsun şöyle kanalları bir tarayın bakın kaç tane stereo yayın yapan var .. (5, 6 onlarında yarısı yine yabancı) .. içler acısı bir durum ..

Eğerki birde Astra uydunuz var ise! Şimdi birde orada deneyin, işte o zaman farkın gece ve gündüz kadar farklı olduğunu hem dinleyeceksiniz hemde göreceksiniz … tabiiki … „STEREO“ duyabiliyorum diyebiliyorsanız.

İlgili:

» STEREO Örnek
» HADİSE (Eurovision 2009 Moskova) Full STEREO

Etiketler

2 Gedanken zu „STEREO denilen bir şey! Ve Türk TV kanalları“

  1. Okan bayülgen ABD yayınlanan talk show programlarının live müzik sound unu dinlediği zaman acaba kendi programından utanıyormu?
    kanal D stereo yayına geçtiği halde iğrenç bi faza sahip mono bi sounla hala neden yayına devam eder bu okan bayülgen ve teknik ekibi

  2. Hic zannetmiyorum, Okan’in kendi programlarini izledigini. Gercekten utanc verici, gecenlerde Ajda Pekkan’in Ibo Show’unda mikrofon Hiyar gibi elden ele dolasti. Bunlarin hic biri olayin farkinda bile degiller, varsa yoksa rayting..

Schreibe einen Kommentar