Geleceğe Hoşgeldiniz! „SixthSense“ Altıncı his dönemi başlıyor.

Tarih:

„SixthSense“ yani altıncı hissimize yakında sahip olacağız. „MIT Media Lab“ Kurumunun „SixthSense“inin geçen sene mart ayında TED de gerçekleştirdikleri sunumundan, beri bu gelişmenin nasıl devam edeceği merakla bekleniyordu.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=v89Ckj-pB_M

SixthSense

Gözüken oki artık laboratuvarlardaki denemeler son aşamaya gelmiş durumda, ve gerçek dünyamızı sanal digital dünya ile birleştirmek üzere hazır saldırgan bir kurt gibi üzerimize bırakılarak, günlük yaşamımızda bir  Devrim yaratacak. En ilginç ve önemli olanı ise bunun „Open Source“ olarak yayınlanması. yani Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlaması. Artık gerisini siz düşünün.

Şimdilik Boyuna takılacak kamera-projektör-mikrofon karışımı bir cihazdan oluşan Sixthsense nin kullanıcılara maliyetinin 300 dolar civarında olacağı söyleniyor, aslında bu teknoloji pek yeni sayılmaz, buna benzer masaüstünde kullanılan aletlerin maliyeti 20.000 doların üstünde ve sonuçta Sixthsense kadar başarılıda değiller. Parmak uçlarındaki takılan (CyperSpace teki gibi) sensörleri kullanarak fotoğraf çekip, herhangi bir ürünün fiyatını anında karşılaştırmak için,  şu anda cep telefonlarında ve İnternette kullanılan sistem sayesinde elinizdeki o ürünü bulunduğunuz yerden … 2 dükkan sonra veya 100 metre ilerideki başka bir yerde daha ucuza  alınabileceğini anında öğrenebileceksiniz.

Videoda “ … “ tıklayarak – Türkçe seçip izleyebilirsiniz.

Video:

Video:

Pattie Maes çığır açan giyilebilir teknoloji „Altıncı His“si tanıtıyor

Sitedeki fotoğrafları ve videolardanda görüldüğü gibi!  Elinizdeki uçak biletini SixthSense ile ışınladığınızda. uçağınızın erteleme yapıp yapmadığını öğrenip, herhangi bir duvarın üzerinden elektrik postalarınızı okuyup göndererek, avucunuzun üzerinden tuşlara basıpta telefon edipte, normal bir gazetedende bir bilgisayar görüntüsü alabiliyorsanız! Eee … artık yavaş yavaş son model cep telefonunuzu, laptopunuzu elden çıkarmanın zamanı geldiğini kavramış olmanız gerekir herhalde.

6.His Gözlük?Ilk denemelerde kasket şeklinden sonra şimdi boyuna takılan SixthSense yan taraftaki  resimde görüldüğü gibi  bir gözlük şeklinemi girecektir, yoksa başka Formlaramı girecek? Telefon üreticileri  SixthSense i cihazlarına nasıl entegre edecekler? diye ben burada kendi kendime fikir üretirken, aklıma İnternette geçenlerde Welt Online sitesindeki okuduğum bir yazı aklıma geldi. Washington (Seattle) üniversitesinden professör Babak Parviiz‚in nanoteknik ortamında geliştirdiği Lenz şeklindeki monitor ile yakında bu Lenzi gözünüze takarak Sinema flimlerini izlemek mümkün olacakmış. Müthiş bir olay. Bir tarafta altıncı His öbür tarafta MonitorLenz bunların ikisi birleşirse neler olmazki?
(Bir göz kırpma ile record iki göz kırpma ile zoom üç internette surf, dört ITunes playlist vs vs. Hep böyle bir şey hayal etmişimdir. Beni tanıyanlar bilirler)

SixthSense teknolojisinin gelişmesinde büyük emeği bulunan Hintli Pranav Mistryye birçok kişi daha şimdiden „Dahi“ gözü ile bakıyor. Bakalım bu Open Source olayı gerçekleşir ise! Daha ne Dahiler ortaya çıkacak, hep birlikte göreceğiz. Önümüzü hareketli günler bekliyor, hemde SixthSense ile Toplumda yapılacak hareketlerle görsel anlamda:-)

» SixthSense web sitesi

sixthsense1.swf flash yok

Schreibe einen Kommentar

«
önceki yazı

Bir içim Su! Pixie Lott

»
sonraki yazı

Fotoğrafta Işıklarla Dans