You Tube Projesi – Günlük yaşam – Life in a day

Tarih:

İngiliz yönetmen ve belgesel yapımcısı ‚Kevin MacDonald‘ yaptığı bir çağrı ile, bütün Gezegenimizdeki You Tube üyelerinin video kameraları  ile 24  Temmuz 2010 günü yaşamlarının birkaç dakikasını belgelemelerini istemişti.
Asıl Amaç filmi bir küresel temsilci yapmak için, yönetmen MacDonald ve ekipi  Afrika, Asya ve Latin Amerika bölgelerine 400 kamera dağıtmış. Kendisininde Eşsiz bir deney olarak nitelendirdiği bu proje. Aslında büyük bir proje! (Bu projede mutlaka Google ve You Tube unda parmağı vardır diye düşünüyorum, zaten bu ikili artık iyicene birbirleri ile kaynaştı)
Sonuçta  192 ülkeden gelen, 4500 saat toplam malzeme 80 000 film kliplerinin arasından 1.000 ‚den fazla klip dünyanın dört bir yanından gelenler arasından seçilerek, Filmin son hali dün akşam saat 19.00 da You Tube da gösterime girdi. Daha doğrusu 90 dakikalık bu filmin kısım kısım ayrılmış versiyonu.
Biz günlük yaşamımızı alıştığımız tempoda sürdürürken, o anda diğer ülkelerdeki insanlar nelerle uğraşıyor diye birçok kez düşünmüşümdür. Ne kadar farklı olduğumuz bu filimde çok güzel anlaşılıyor, bir tarafta gururlu Lamborghini Araba sahibi, öbür tarafta Hint pazarında fakir üzgün bir kadın, ve bir bebek zürafanın doğumu,bunların yanısıra aynı gün Almanya’nın Duisburg şehrinde ‚Love Parade‘ de trajik bir kazada 21 gençin ölümle sonuçlanan dramatik olaylar dizisi. Yani tam tezat ve o kadarda izlenmeye değer bir filim!
Bu arada, National Geographic telif hakları satın almış ve,  filimin yıldönümünde 24 Temmuz 2011 de Amerikan sinema ekranlarında vizyona girecekmiş.
Sitedede görüldüğü gibi, Temmuz ayında You Tube erişimi Türkiye’den yasak durumda olduğu için ne yazıkki yurdumuzdan katılım olmamış. Bu tür You Tube etkinliklerini gelecekte bende buradan duyurmaya çalışacağım.

Life in a Day
(Filimi alttaki Resimdeki gibi izlemek istiyorsanız. sitede ‚Erkunden‘ seçeneğini tıklayın.)
You Tube-Life in a Day

Schreibe einen Kommentar