Karından konuşmak – Vantrolog sanatı.

Tarih:

karından konuşmak (ventriloquist) Vantrolog Sanatı
Ağız hareketi olmadan kelimeleri istediğiniz sesleri artikule etmek, bir sanattır mutlak.
Tarihde Peloponez Savaşı (MÖ 431-404) Antik çağ döneminde Atinalı Eurykles (Εὐρυκλῆς) bu sanat dalında çok ünlü imiş komedya yazarı Aristofanes onun hakkında kitaplarında bile bahsetmiş Yunan filozofu Platon. Yunan tarihçi Plutarkhos bile ondan söz etmişler.

Bugünkü tarzda kabare tiyatrolarında.sunulan showların ise yaklaşık 100-120 senelik bir geçmişi varmış. Amerika;da Jules Vernon (1867–1937) Avrupa’da, ise 19.Yüzyılda, takma adıyla Henry Rox (Fedor Wittkowski) kendi eğittiği köpekleri denizci kılığında giydirerek onları showlarında birer dummy gibi kullanıyormuş.
Latin dilinde „karın“ anlamına gelen „venter“ ile, „konuşmak“ anlamına gelen „loqui“ kelimelerinin birleştirilmesiyle (ventriloquist) Vantrolog kelimesi bulunmuş.
İnsanlar gerçekten yakın bir zamana kadar seslerin karından geldiğine inanırlarmış (bende dahil) öyle yazıyor wikipedia Ansiklopedisinde!! E .. yani herhalde! Almancada ‚Bauchredner‘ olarak bilinen bu sanat yani ‚Karındankonuşanlar‘ aslında karınla uzaktan yakından alakasi olmayan sadece damak ve dil yardimiyla çikartmak istenilen sesleri çene ve dudak sesleri olarak 2 ye ayrılan bir tekniğe dayanıyormuş. örneğin çenesesleri olarak belirlenen (a,e,i,o,u,l,s …dudaklara gerek duyulmayan harfler ).sadece çene sessiz tutularak çıkarılan sesler için ve daha zor olanı ise (b,p,f,m,w) gibi dudaklara ihtiyacı olan bu harflari seslendirmek, idmanla, alıştırmakla ilgili imiş,.bunuda ‚world wide web‘ sayesinde öğrenmiş olduk. Bu sanatın ciddi okulları bile var…ben çocukluğumdan beri ne zaman ekranda görsem hep izlemişimdir. Bazılarının çok güzel sevimli kuklaları vardır, bazılarınında her nedense çok ürkütücü neredeyse  Chucky ye benzerler, bence Chucky yi tasarlayanlarda Vantrolog lardan esinlenmişlerdir kim bilir!! Bu sanatın tekrardan yıldızı parlamasında, geçen sene sinemalarda gösterime giren Kevin Spacey’in ‚The Ventriloquist‘ filmininde herhalde etkisi yüksektir.
Bu sanat dalında başarılı olmak için yalnız konuşmak değil. aynı zamandada iyi bir kukla oynatıcı olmak gerekir mutlaka.
Terry Fator

Son 2-3 seneden beri aralarında biri var, benimde kaçırmayarak izlediğim ‚Sascha Grammel‚, bu çocuk müthiş bir yetenek, showunda kullandığı kukla karakterlerinin sevimliliği, onları oynatması ve espirileri tam dört dörtlük. Beni ve milyonları çok eğlendiriyor.

Sascha Grammel

Megan Piphus

Megan 10 yaşında iken vantrilokların kuklalarının büyüsüne kendisini kaptırmış, Öğretim Videoları izleyerek, sahip olduğu bir oyuncak kukla ( Charlie) ile yeteneğini kısa bir sürede geliştirmiş. 2008 yılında Amerikanın en ünlü Oprah Winfrey Show’unda, Dünyanın en akıllı ve en yetenekli çocuklarının sunulduğu proğramda yer almış.
23 yaşındaki Amerıkalı (Teksas) Bayan Megan, büyük bir yetenek. Karından konuşmanın yanı sıra, çok güzel şarkılarda söylüyor. Very COOL Megan!!

Megan Piphus-

Jeff Dunham

Paul Zerdin

Kukla

                                            Nasıl vantrilokluk öğrenebilirim?

-1- Ağızımızı, dudaklarımızı hareket ettirmeden konuşmak, göründüğü kadar kolay değildir. Farklı çene yapıları olduğundan, öncelikle biraz denemek gerekir. Başlangıçta bir aynanın önünde oturup Çeneyi dinlendirerek! Dudakların ve tüm çene kasları gevşemiş olduğundan emin olun. Aşağıya dogru asılı bir şekilde. hafif ağzınızı açaraktan, üst dişler alt dudağınız ile temas halinde, olduğuna dikkat edin.

2- Şimdi sesli harfler A, E, I, İ, O, U, Ö, Ü söyleyerek başlayın

3- O, U, ve Ö, Ü, zordur. Birbiri ardına eğzersizler yaparak, tüm sesleri hafif ve gevşek söylemeye çalışın..

4- Egzersiz yaparaktan, tüm Alfabeyi sırası ile tekrarlayın. B, E, F, P zorlukla telaffuz edilebilir olduğunu göreceksiniz. Geri kalanları, ama oldukça hızlı bir şekilde uygulamanız gerekir..

5- En önemlisi : Kukla için metin yazarken. B, E, P, gibi (Bunlar genellikle dudaklarını hareket ettirdiğimiz harfler) olmadan, eş anlamlı veya başka sözcüklerle bularaktan cümleleri kurmak, basit bir metin yazmak. Zamanla ne konuşabiliyorsun ve nerede zorlanıyorsun duygusu mutlaka gelişecektir

6- ‚F‘ i kullanırken sadece basit bir şekilde Japonlar gibi açık dudaklarının arasından üfleyin.
M harfini kullanırken ise bunu değiştirip burada M ile N ..ikisi arasında (mırıldanarak) yatıyor bir ses tonu bulmanızdır.

7- Sonra B,yerine G yi (Burada >Gurada) P,nin yerine K (Portakal>Kortagal) gibi W harfinin yerinede U, gibi bu sesleri kullanın ve yukarıdaki örneği M / N çiftine benzer seslerin kademeli değiştirilmesi gerekir.

8- Ve bunu geliştirmenin tek yolu pratik yapmak. vantrilokluk kolay değildir, bu nedenle mümkün olduğunca üzerinde çalışma yapın ve hemen pes etmeyin.

9- Daha sonra gösteri zamanı geldiğinde, öğrendiklerinizi düzgün bir şekilde uygulamak çok önemlidir. Söz konusu sesleri önlemek için, her durumda bebek metnini iyi ezberlemek gerekecektir. Avantajlı çünkü zor sesler böylelikle önlenebilir. Kuklanızı konuştururken, kendiniz kitleye pek bakmanız gerekmediğinde metni gizlice okuyarakta sunumunuza devam ettirebilirsiniz

10- Ve belki de en önemlisi= Saptırmak! Kuklanın İlginç komik ve enteresan olması, kendi yaptığınız hataları arka plana itebilir. Yani büyük bir bebek, en iyi seçim olabilir.

11- Ayrıca, kukla için kullanacağınız sesin iyi seçilmiş olması gerekir; Bu kendi sesinizden önemli ölçüde farklı olmalıdır. Belki Fransızca, Türkmence aksanı ya da konuşma özürlü olabilir.
Ve son olarak: şakalar bebek için bir konudur.
Temel ilkeler böyle…

Bu kulvardaki herkese başarılar, ve umarım bu sayfa birilerine bir ilham kaynağı olaraktan, daha çok çok güzel harika esprili Skeçler yaparsınız!

1 Gedanke zu „Karından konuşmak – Vantrolog sanatı.“

  1. Tşk ederiz güzel bilgilerdi

Schreibe einen Kommentar