Time Lapse best of city

Tarih:

Time Lapse (Zaman atlama) Tekniği ile çekilen, hatırladığım kadarıyla ilk benim seyrettiğim filim 1982 senesinde sinemalarda gösterime giren (aşağıdaki) Koyaanisqatsi olmuştu. Bu filim bir çok yönden benim bakış açımı etkilemişti. Bir filmi 2.nci kez seyretmekten haz almadığım halde, bu filmi bir kaç sene aralıklarda 2 kez daha sinemada izleyip Video Kasetini satın alarak Türkiye’ye gittiğimde bir çok eşe dosta göstermişimdir. O zamanlar bu tür görüntüler hem çok sıra dışı, ve bir o kadarda yeni bir trend idi! Onu bir kaç gün önce Vimeoda tekrar keşfedince, eski günleri hatırladım. Bir Kült filmi olan, Koyaanisqatsi bunca sene sonra İnternet gibi bir platformda tekrar beğenilerek seyredilmesi çok sevindirici, nede olsa o benim için bir İLK ti.

—————————————————————————————————————————————–
Time Lapse – Zeitrafferaufnahmen sind schon eine Kunst für sich. Diese begann mich zu faszinieren, als der Film „Koyaanisqatsi“ 1982 in die Kinos kam, diese film hatte tatsächlich ein bewusstseinserweiternde Wirkung. (Mir hat es sehr viel gebracht. ..) Die aufnahmen und Synchronisation mit musik waren für damalige verhältnisse riesig.
Bei der suchrecherchen für das Thread, bin ich auf vimeo „Koyaanisqatsi“ wieder begegnet. Jetzt haben wir wieder zueinander gefunden. 🙂

Koyaanisqatsi (1982)

Bu gün ilerleyen teknoloji sayesinde Digital SLR, ve Highspeed kameralar ile çekilen daha detaylı görüntüleri izlemek her seferinde beni daha da çok keyiflendiriyor.(İnternet bağlantınız hızlı ise Videolardaki HD tuşuna basarak ve tam ekran olarak izlemek dahada keyif verici)

The City Limits

Venice in Motion

TOKYO SLO-MODE

Paris In Motion

KUALA LUMPUR

inter // states-Japan

Traffic in Frenetic HCMC, Vietnam

Android Dreams

Toronto Tempo

Danang International Fireworks Competition 2013

Aşağıdaki görüntülerde  Japonya’daki her sene düzenlenen ‚Comiket‘ (Comic Market Tokyo) ziyaret eden 550 bin kişi Fuara girmeden önce, disiplinli bir şekilde sıraya girerek sıkı bir kontrolden geçiyorlar. Çekimler gece 01.30 dan öğlen 14.30 arası her 5 saniyede bir kare çekilerek yapılmış.

Time-lapse of Earth from ISS

Son olarakta, ISS uzay istasyonu ile şehirler üzerinden Time lapse la gezindiğimizde, böylesine güzel görüntüleri görebiiliyoruz….

> Zaman Atlama – Time Lapse and Slow Motion

Schreibe einen Kommentar