Zaman Atlama – Time Lapse and Slow Motion

Tarih:

Türkçemizde kullanılan ‚Ağır çekim‘ bence yalnış bir kavram, aslında tam tersi! Yani, yüksek hızlı kayıt. Hızlı highspeed kameraları gibi saniyede binlerce kare kayıt yapabilen bu cihazlardan elde ettiğimiz görüntülerin hızını istediğimiz gibi düşürerek manipülasyon etme imkanımız var.
Bu arada bilgi olarak= Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Amerikalı araştırmacılar, dünyanın en hızlı çekim yapabilen (saniyede 1000000000000 kare deli bir rakkam 1 billion)  bir kamera sistemi geliştirmişler ‚Trillion Frames Camera‘.  Bu kamera ile,  ışık parçacıklarının hareketlerini bile izlemek mümkün.
Yani! Elimizde 1 saniye içinde ne kadar çok kare görüntü varsa! O kadar çok kaliteli ve artı normal olarak göremediğimiz kareleri, kayıttan sonra görme imkanına sahip olabilmemiz, çok heyecan verici bir durum.
Slow Motion ve Time Lapse gibi teknikleri daha iyi bir şekilde anlaşılabilinmesi için bu Videoyu izlemekte yarar var.

Saniyede 10,000fps??

 

Saniyede 1000 kare ile çekilen bu aşağıdaki görüntüler, bize 25 kare üzerinden gösterilince ancak o zaman zillerin bu kadar esnek olabileceğini görebiliyoruz. Hiç bu kadarını tahmin bile edemezdim, muhteşem!

 

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) den 350 km mesafeden çekilen görüntüler.

>Time Lapse best of city

Schreibe einen Kommentar