Anamorphosis Ressam – Bernard Pras

Tarih:

Aniden hiç bir üretimi olmayan bir dünya hayal edin!, insanlar ellerindeki mevcut mallarla uğraşmak zorunda kalsaydılar,herhalde her birimiz birer hedonist sanatcısı (lebenskünstler) olurduk!
Fransız sanatçı Bernard Pras, elindeki mevcut tüketim mallarını bir araya getirerek, şimdi aynen bunu yapıyor ve, harika resimler meydana getiriyor,
Onun bu sanat Art ınıda kendisi „Anamorphos“ olarak tanımlıyor. İzleyicilerin resimlerini yerinde görebilmeleri için belirli bir açıdan bakmaları gerekiyor, aynen illüzyondaki resimler gibi.
60 yaşındaki sanatcı aynı zamanda bir ressam ve heykeltraş, onun bu resimlerini nasıl yaptığı ile aşağıdaki Videoyu  izlediğimde, 1992 senesinde Side’de  tanışdığım sanatkar bir dostum Massimo aklıma geldi  Kumsalda kendisi ipek bezlerin üzerine yapıştırdığı kum tanecikleri ile resimler yapar, Sanayideki hurdalıktan, yada  topladığı cıvata, demir, teneke  (trash art) parçalarını birleştirerek kaynak eder ve Amerika’da bulunan menajeri sayesinde satıp geçimini sağlardı, benim Plajdaki Kafeteryamada tasarladığı ilginç bir rüzgar  gülü ile büyük katkıda bulunmuşdu.
Bernard Pras gençliğini oyuncak dükkanlarında geçirmiş, bunuda en güzel bir şekilde sanatına yansıtmayı başarmış. farklı bir tarz! Bence çok hoş!

VIDEO

Bernard Pras-Web sitesi

Schreibe einen Kommentar